Diety przeciwnowotworowe? - Najważniejsze wskazówki

Odżywianie jest bardzo wartym opublikowania tematem i wystarczy po prostu przejrzeć Internet, a zobaczysz mnóstwo informacji i zaleceń dotyczących określonych potraw i diet, których należy przestrzegać.

Jeśli chodzi o raka, jest wiele informacji na temat tego, co należy, a czego nie powinno się jeść; ale skąd wiesz, w co wierzyć? Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka, jedzenie może stać się czymś więcej niż tylko pożywieniem, często jest to sposób na zachowanie pewnej kontroli nad tym, co się z Tobą dzieje. Możesz być w samym środku leczenia i badań, a jedzenie daje ci środki do przejęcia władzy i wywierania wpływu na to, co się z tobą dzieje.

Rozumiem.

Ważne jest jednak, aby Twój organizm potrzebował dobrego odżywiania podczas i po leczeniu raka, dlatego ważne jest, aby rady, których się przestrzegasz, były bezpieczne i faktycznie działały! Zebrałem moje najważniejsze wskazówki, kiedy czytałem o odżywianiu i raku lub dietach przeciwnowotworowych, aby pomóc Ci znaleźć wiarygodne informacje z mitów.

Najważniejsze wskazówki dotyczące diet przeciwnowotworowych

Najważniejsza wskazówka nr 1. Kto?

Sprawdź, kto zgłasza roszczenia. Jakie kwalifikacje ma osoba udzielająca porad? Czy posiadają kwalifikacje w zakresie żywienia? Jest wielu lekarzy, którzy mówią o odżywianiu i mówią, że mogą mieć doświadczenie w swojej dziedzinie medycyny; ich edukacja nie obejmuje kompleksowego szkolenia żywieniowego. Z kolei zarejestrowani dietetycy podlegają nadzorowi Health & Care Professional Council (HCPC) i przechodzą obszerne akademickie i praktyczne szkolenie w zakresie żywienia.

Wskazówka nr 2. Sprawdź szczegóły

Czy cytowane są badania lub opracowania? To dobrze, prawda. Tak i nie. W badaniu jest kilka szczegółów, które musimy przeanalizować, aby sprawdzić, czy te informacje są rzeczywiście przydatne.

Referencje i badania

Czy mają odniesienia do swoich roszczeń? Wkop się w to trochę. Czy cytują badania na zwierzętach lub laboratoryjne badania komórek jako dowód na swoje zalecenia? Pamiętaj, że badania na zwierzętach lub laboratoryjne badania komórkowe mogą nie mieć zastosowania do nas, ludzi. Jesteśmy istotami złożonymi i niestety to, co dzieje się w probówce lub w zwierzęciu, często nie może być powtórzone w ludzkim ciele. Badania te mogą wskazywać na możliwe nowe osiągnięcia, ale przed przetłumaczeniem tych wskazówek na ludzi wymagają dalszych testów.

Liczby

Czy cytują badania z jednego badania, czy też efekt ich twierdzenia został odnotowany tylko u bardzo małej liczby osób? Dopóki efekt nie jest obserwowany w dużych grupach ludzi, trudno stwierdzić, że jest to prawdziwy efekt.

Rodzaje studiów

Istnieje kilka różnych typów projektów badań, a niektóre są bardziej kompleksowe niż inne. Wiele badań dotyczących odżywiania opiera się na badaniach obserwacyjnych, w których „obserwujesz” grupę ludzi i mierzysz określony wynik, aby sprawdzić, czy są jakieś powiązania. Badania obserwacyjne sugerują jedynie związek lub skojarzenie, które nie oznacza, że ​​POWODUJE coś do zdarzenia.

Weźmy fikcyjny przykład, aby przepracować ten pomysł. W naszym badaniu obserwujemy grupę kobiet na przestrzeni czasu i pytamy je o spożycie pomidorów, a następnie zapisujemy, czy zachorują na raka. Jeśli wyniki wskazują, że kobiety, które zjadły więcej pomidorów, miały mniejszą częstość występowania raka, nie oznacza to, że zdecydowanie jedzenie pomidorów obniża ryzyko zachorowania na raka. Wszystko, co zidentyfikowaliśmy, to obserwacja. Same te informacje mogą nie być pomocne, ale jeśli zostaną połączone z innymi dowodami z innych rodzajów badań, takich jak przeglądy systematyczne (które analizują dane z kilku źródeł, aby spróbować odpowiedzieć na konkretne pytania), możemy wyciągnąć silniejsze wnioski . Reformyfikacje WCRF dotyczące profilaktyki raka właśnie to robią, regularnie dokonując „kompleksowego przeglądu szeregu dowodów w celu wyciągnięcia wniosków i sformułowania zaleceń”.

Wskazówka nr 3. Czy to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe?

Zachowaj ostrożność, jeśli czytasz o diecie lub pożywieniu, które „leczą raka”, lub o innych tego typu twierdzeniach. Te obszerne stwierdzenia są mało prawdopodobne, aby były prawdziwe i mogą być szkodliwe, zwłaszcza jeśli odradzają leczenie.

Wskazówka nr 4. Czy sprzedają ci produkt lub suplement?

Czy zalecają zakup ich produktu, aby rozwiązać x? Ich zainteresowania mogą być bardziej finansowe niż zdrowotne.

Wskazówka nr 5. Czy zalecają ograniczenie całych grup żywności?

Diety, które zalecają wycinanie całych grup żywności bez odpowiedniego zastąpienia, są potencjalnie niebezpieczne, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia raka. Jeśli usuniesz żywność bez jej zastąpienia, Twoja dieta może nie zawierać niezbędnych składników odżywczych.

 

Autor