Czym jest wegańska dieta?

 

Dieta wegańska jest podstawą zdrowego stylu życia. Od wielu lat osoby samodoskonalące się wybierają dietę wegańską jako podstawę odżywiania. Jeśli pozostaniemy w paradygmacie diety heterotroficznej, to dieta wegańska może być najlepszym wyborem. Oczywiście może nie warto od razu rzucać się w wir, od jedzenia mięsa do weganizmu, nie tyle ze względu na fizjologiczną restrukturyzację organizmu z jednego rodzaju diety na inny, ale z powodu czynnika psychologicznego.

Etyka

Pierwotnym uzasadnieniem dla wegańskiego stylu życia były względy estetyczne. Spożycie żywności pochodzenia zwierzęcego zostało potępione w związku z brutalną eksploatacją zwierząt i zabijaniem zwierząt na żywność. Dodatkowo weganie wykluczyli ze swojej garderoby futra i dopiero z czasem ich dietę uzupełniono o nabiał i jajka.

Dla wielu osób sama idea niejedzenia mięsa jest szokująca. Mogą bać się przestać jeść mięso, ponieważ organizm nie otrzyma białek, niezbędnych aminokwasów, które człowiek otrzymuje tylko z produktów pochodzenia zwierzęcego (jest to ogólnie przyjęte stwierdzenie). W rzeczywistości nie powinieneś się bać. Istnieje wiele książek wyjaśniających podstawy odżywiania wegańskiego. Ogólnie przejście na dietę wegańską charakteryzuje się znacznie mniejszym spożyciem białka. Chociaż musielibyśmy mówić raczej o aminokwasach, ponieważ w naturze cząsteczki białka nie istnieją w pokarmach roślinnych. Rośliny mają aminokwasy i to z nich następnie syntetyzowana jest cząsteczka białka. Aby przyswoić białko, człowiek musi przede wszystkim rozdzielić cząsteczkę białka na aminokwasy. Oznacza to, że przechodząc na dietę wegańską, nie tylko oczyszczasz organizm z toksyn, ale także oszczędzasz energię. Organizm nie zużywa energii na rozkład białek, ponieważ natychmiast otrzymuje niezbędne aminokwasy w dostępnej formie z pokarmów roślinnych. To jedna z korzyści wynikających z bycia weganinem. Jak odkryli naukowcy prowadzący tzw. „Badanie chińskie”, organizm nie potrzebuje białka w ilości zalecanej przez oficjalną naukę. Duże ilości wyjątkowo bogatego w białko pożywienia tylko niepotrzebnie obciążają nerki.

Dieta wegańska na odchudzanie

Dieta wegańska jest również znana z promowania utraty wagi. Wynika to przede wszystkim z faktu, że spożywając dużo produktów roślinnych, napełniasz wszystkie komórki organizmu potrzebną mu wodą, która jest zawarta w pokarmie roślinnym. Duża ilość pokarmu zwierzęcego pobiera wodę z komórek organizmu, organizm ulega odwodnieniu, co negatywnie wpływa na stan skóry i narządów wewnętrznych. Wcześniej być może po obfitym obiedzie lub kolacji chciałeś się położyć i oglądać telewizję, ale teraz wręcz przeciwnie, jedzenie nie obciąża. Jest lekkie, dobrze się wchłania, więc po jedzeniu energia tylko się zwiększa. Aby schudnąć, musisz najpierw radykalnie zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu. Nie ma znaczenia, które z nich są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Jeśli nadal będziesz jeść dużo tłuszczów roślinnych, nigdy nie będziesz w stanie schudnąć.

Niskokaloryczna dieta wegańska: badanie diety wegańskiej

Niskokaloryczna dieta wegańska jest niezwykle korzystna dla zdrowia człowieka. Badania nad dietą wegańską wykazały, że zmniejszenie spożycia kalorii sprawia, że nasz organizm jest zdrowszy.

Badanie dotyczące diety wegańskiej wykazało, że zmniejszenie kalorii nie tylko pomaga utrzymać optymalną wagę, ale także zapobiega wielu poważnym chorobom. Wynika to w dużej mierze z faktu, że spożywanie pokarmów roślinnych pomaga w alkalizacji organizmu. Ani bakterie, ani komórki chorobotwórcze nie rozwijają się w środowisku zasadowym. Zielenie i soczyste zielone warzywa szczególnie dobrze alkalizują organizm. Dlatego staraj się jeść ich więcej. Zawierają również dużą ilość witamin i minerałów, co samo w sobie pozytywnie wpływa na stan całego organizmu.

Stosując dietę wegańską, możesz schudnąć 6-15 kg w 14 dni. Najbardziej wyraźną pozytywną dynamikę obserwuje się u osób z otyłością 3 i 4 stopnia. Są w stanie pozbyć się 10-20 kg tygodniowo. Przy niewielkich problemach z nadwagą liczba ta nie przekracza 5-8 kg. Aby zachować skumulowane efekty, warto przedłużyć dietę o 5-7 dni. Główną zasadą jest stopniowy powrót do standardowego stylu życia. Jak pokazują opinie i praktyka lekarzy, weganizm jest bardzo skuteczny w szybkiej i bezpiecznej utracie wagi.

Autor