Dieta w chorobie Hashimoto
Zapalenie tarczycy Hashimoto zwane także chorobą Hashimoto - jest jedną z najczęstszych chorób tarczycy w Polsce i innych krajach rozwiniętych. Nawet podczas leczenia lekami jej objawy mogą znacząco wpływać na jakość życia. Badania pokazują, że oprócz standardowych leków modyfikacje diety i stylu życia mogą drastycznie złagodzić objawy. Każda osoba z chorobą Hashimoto inaczej reaguje na leczenie, dlatego tak ważne jest zindywidualizowane podejście do tego schorzenia.
Przegląd choroby Hashimoto
Zapalenie tarczycy Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która stopniowo niszczy tkankę tarczycy poprzez limfocyty, które są białymi krwinkami wchodzącymi w skład układu odpornościowego. Tarczyca to gruczoł dokrewny w kształcie motyla, który znajduje się u podstawy szyi. Wydziela hormony, które wpływają na prawie każdy układ narządów, w tym serce, płuca, szkielet oraz układ pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy. Kontroluje również metabolizm i wzrost. Głównymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę są tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Ostatecznie uszkodzenie tego gruczołu prowadzi do niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje tarczycę, ostatecznie powodując niewystarczającą produkcję hormonów.
Jak dieta i styl życia wpływają na Hashimoto
Dieta i styl życia odgrywają istotną rolę w radzeniu sobie z Hashimoto, ponieważ wiele osób stwierdza, że ich objawy utrzymują się nawet przy przyjmowaniu leków. Ponadto wiele osób wykazujących objawy nie otrzymuje leków, chyba że mają zmienione poziomy hormonów. Modyfikacje diety i stylu życia są również kluczem do zmniejszenia ryzyka innych dolegliwości, ponieważ osoby z chorobą Hashimoto są bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i cukrzycę. Badania pokazują, że eliminowanie niektórych pokarmów, przyjmowanie suplementów i wprowadzanie zmian w stylu życia może znacznie poprawić objawy i jakość życia. Ponadto zmiany te mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, spowolnieniu lub zapobieganiu uszkodzeniom tarczycy spowodowanym przez podwyższone przeciwciała tarczycy oraz w kontrolowaniu masy ciała, poziomu cukru we krwi i poziomu cholesterolu.
Wskazówki dietetyczne oparte na faktach
Wiele badań wskazuje, że osoby z Hashimoto są bardziej narażone na celiakię niż w populacji ogólnej. W związku z tym eksperci zalecają, aby każdy, u którego zdiagnozowano Hashimoto, był badany pod kątem celiakii. Co więcej, niektóre dowody sugerują, że diety bezglutenowe i bezzbożowe mogą przynosić korzyści osobom z chorobą Hashimoto. Zatem należy unikać wszystkich produktów pszenica, jęczmień, żyto. Na przykład większość makaronów, pieczywa i sosów sojowych zawiera gluten - chociaż istnieją alternatywy bezglutenowe. Dieta jest przeznaczona dla osób z chorobami autoimmunologicznymi. Usuwa potencjalnie szkodliwe pokarmy, takie jak zboża, nabiał, psiankowate, dodatek cukru, kawa, rośliny strączkowe, jajka, alkohol, orzechy, nasiona, rafinowane cukry, oleje i dodatki do żywności. Nietolerancja laktozy jest bardzo częsta u osób z chorobą Hashimoto. Jeśli podejrzewasz nietolerancję laktozy, wyeliminowanie nabiału może pomóc w problemach trawiennych, a także funkcji tarczycy i wchłanianiu leków. Zapalenie może być siłą napędową choroby Hashimoto. W związku z tym dieta przeciwzapalna bogata w owoce i warzywa może znacznie złagodzić objawy. Warzywa, owoce, przyprawy i tłuste ryby to tylko niektóre przykłady żywności o silnych właściwościach przeciwzapalnych.
Dowiedz się więcej na stronie: https://cateromarket.pl/diety/dieta-hashimoto-catering