Mrożone posiłki: Dobre czy złe?

Kiedy masz mało czasu, łatwo jest sięgnąć po pakowane mrożone posiłki. Jednak mieszane informacje na temat zdrowotności mrożonych posiłków mogą być mylące. Czy są one zdrowe czy pełne śmieci?

To, co dobre

  • Szybkie i przenośne: Czas może być główną przeszkodą w przygotowywaniu zdrowych posiłków. Zamiast sięgać po fast food lub jedzenie na wynos, niektóre mrożone posiłki mogą być zdrową alternatywą, gotową w kilka minut. Szukaj opcji, które zawierają dużo warzyw i chudego białka.
  • Różnorodność: Mrożone posiłki są dostępne w szerokiej gamie kuchni i smaków, dzięki czemu trudno jest się znudzić jedzeniem tych samych rzeczy. Dodatkowo, wiele marek stara się zwiększyć zdrowotność swoich posiłków, oferując opcje niskokaloryczne i zdrowe dla serca. Niektóre marki oferują również posiłki organiczne.
  • Wielkość porcji: Jedną z najlepszych cech mrożonych posiłków jest to, że są one wstępnie porcjowane. Oznacza to, że nie trzeba mierzyć i stresować się wielkością porcji. Wystarczy pamiętać, aby spojrzeć na etykietę żywności, która zapewni jasny obraz składników odżywczych posiłku.

 

To, co nie jest tak dobre

  • Wysoka zawartość sodu: Wiele mrożonych posiłków ma wysoką zawartość sodu. Na szczęście, wiele marek oferuje opcje o niższej zawartości sodu. Szukaj na opakowaniach oznaczeń "niskosodowe" lub "o obniżonej zawartości sodu" i wybieraj mrożonki zawierające mniej niż 600 mg sodu na porcję1. Pamiętaj, że zalecenia dotyczące sodu sugerują spożywanie mniej niż 2300 mg dziennie.
  • Konserwanty: W celu zachowania świeżości, mrożone posiłki mogą zawierać konserwanty, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, zachować jakość i zminimalizować rozwój drobnoustrojów. Niektóre firmy zawierają ich więcej niż inne, więc porównaj firmy, aby zobaczyć, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.
  • Drogie: Mrożony posiłek może kosztować od 1 do 6 dolarów. Marki organiczne są zwykle droższe, ale nadal można znaleźć kilka niskosodowych i niskokalorycznych opcji w niższych cenach.

 

Podsumowanie

Mrożone posiłki mogą być zdrową, szybką i wygodną opcją (chociaż nic nie może konkurować ze starą, dobrą, zdrową kuchnią domową!). Obecnie można znaleźć wiele różnych mrożonych posiłków, które mają mniej kalorii i sodu, a kosztują mniej niż fast foody lub posiłki na wynos. Dobrą zasadą przy wyborze mrożonych posiłków jest szukanie takich, które mają mniej niż 500 kalorii i 600 mg sodu.

Autor