Kwasowość: Objawy, przyczyny, leczenie i wskazówki

Bez względu na wiek i płeć, kwasowość jest czymś, czego prawdopodobnie doświadczyłeś w pewnym momencie. To nieprzyjemne uczucie może być dość niepokojące, zwłaszcza jeśli pojawia się regularnie.

Dzisiaj zamierzamy omówić ten temat dogłębnie i nakreślić kilka wskazówek na temat kwasowości, abyś mógł się nimi kierować.

Spis treści:

    Co to jest kwasowość?Jakie są przyczyny kwasowości? Jak leczyć zakwaszenie? Porady, jak zapobiegać/łagodzić objawy zakwaszenia Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest kwasowość?

Kwasowość jest terminem laika dla stanu znanego jako refluks kwasowy. Jest on spowodowany wstecznym przepływem kwasu z żołądka do przełyku. Kiedy jest aktywny, dana osoba doświadcza nieprzyjemnego uczucia pieczenia w dowolnym miejscu pomiędzy żołądkiem a gardłem. Jest to znane jako zgaga.

Zazwyczaj towarzyszy jej jeden lub więcej z poniższych objawów:

    KaszelCzkawkaSzorstki głos lub ból gardłaZły oddechBloatingUczucie chorobyWymioty.

Objawy te zwykle nasilają się po posiłkach, a także gdy dana osoba zgina się lub leży.

Podczas gdy kwasowość jest czymś, czego większość osób doświadcza od czasu do czasu, nie jest ona uważana za przewlekłą. To powiedziawszy, GERD (choroba refluksowa przełyku) jest rodzajem refluksu kwasowego, który jest zarówno przewlekły i ciężki w naturze.

Zazwyczaj, kwasowość jest uważana za całkiem nieszkodliwą. Jednak osoby z GERD są narażone na ryzyko wystąpienia poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, takich jak zapalenie przełyku i wyższe ryzyko zachorowania na raka.

Jakie są przyczyny kwaśności?

Podobnie jak w przypadku większości schorzeń, kwasowość może być spowodowana różnymi przyczynami, począwszy od wagi, a skończywszy na poziomie stresu i przyjmowanych lekach. Omówmy główne przyczyny w sposób bardziej szczegółowy.

1. Waga

Gdy przybierasz na wadze, Twój brzuch staje się większy i cięższy. Dzieje się tak z powodu tłuszczu, który otacza mięśnie brzucha. Po przekroczeniu limitu wagowego swojej kategorii, tłuszcz zaczyna wywierać nacisk na żołądek. Jeśli na żołądek wywierany jest zbyt duży nacisk, reaguje on wypychaniem kwaśnej treści żołądka w górę do przełyku, co ostatecznie prowadzi do zakwaszenia.

2. Ciąża

Zwieracz przełyku jest ciasnym, okrągłym pasmem, które znajduje się w górnej części żołądka. Ta opaska jest ważna, ponieważ zapobiega opuszczaniu żołądka przez półstrawiony i strawiony pokarm. Podczas ciąży ciało kobiety uwalnia kilka hormonów, aby wspomóc proces ciąży. Hormony te powodują rozluźnienie zwieracza, co ostatecznie umożliwia cofanie się częściowo strawionego pokarmu i kwasów żołądkowych do przełyku. Ponadto działanie to pogarsza obecność hormonu ciążowego - progesteronu. Spowalnia on proces trawienia, co ostatecznie prowadzi do cofania się niestrawionego pokarmu.

3. Palenie

Podobnie jak w przypadku ciąży, nikotyna obecna w tytoniu może również rozluźnić dolny zwieracz przełyku. Umożliwia to kwasom żołądkowym i częściowo strawionym pokarmom opuszczenie żołądka i przedostanie się do przełyku, co powoduje u danej osoby uczucie kwaśności.

4. Niektóre rodzaje żywności

Obecnie wielu badaczy uważa, że substancje kwasotwórcze obecne w pożywieniu i napojach mogą obniżać poziom PH. Kiedy osoby nadmiernie spożywają te pokarmy, doświadczają nagromadzenia kwasów w organizmie. To z kolei prowadzi do zakwaszenia organizmu i zgagi.

Zaleca się unikanie wszelkich pokarmów zawierających kofeinę, pikantnych, tłustych oraz wysoko przetworzonych, gdy mamy do czynienia z kwasowością. Należą do nich kawa, alkohol, cola i czekolada.

5. Niepokój lub stres

Refluks kwasowy jest częstym objawem ataków paniki i stresu w ogóle. Chociaż nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego twierdzenia, wielu badaczy wysuwa hipotezę, że ekstremalny stres może powodować nadwrażliwość mózgu na receptory bólu. To może sprawić, że twoje ciało będzie bardziej podatne na poziom kwasu i może spowodować refluks kwasowy.

6. Leki

Podczas gdy medycyna jest ważną częścią życia, nie można ignorować jej długiej listy skutków ubocznych. Kwasowość jest jednym z takich skutków ubocznych, które są wymienione przez wiele leków. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku środków przeciwbólowych, takich jak Ibuprofen.

7. Inne dolegliwości medyczne

Jest to dość powszechne dla ludzi, aby napotkać kwasowość z powodu różnych warunków medycznych, takich jak hiatus lub przepuklina rozworu przełykowego. Ten stan występuje z powodu poszerzenia otworu przepony; obszar, przez który jedzenie i płyn przechodzą z przełyku do żołądka. Jeśli otwór jest wystarczająco szeroki, może powodować przemieszczanie się treści żołądkowej w górę do przełyku, co skutkuje refluksem kwasowym.

Jak leczyć kwaśność?

Na szczęście, refluks kwasowy jest stanem, który jest dość łatwy do kontrolowania. To powiedziawszy, wymaga połączenia leków i zmiany stylu życia. Omówmy to nieco bardziej szczegółowo.

1. Leki

Istnieje kilka leków dostępnych bez recepty do leczenia kwasowości. I chociaż może to działać na krótką metę, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem i stworzenie długoterminowego planu działania opartego na warunkach leżących u podstaw przyczyny.

2. Czas i pozycja podczas snu

Utrzymanie co najmniej 2-3 godzinnego odstępu pomiędzy porą posiłków a porą snu jest bardzo ważne. Pozwala to na prawidłowe trawienie pokarmu i zapobiega refluksowi.

Wierz lub nie, ale wysokość i kąt nachylenia Twojego łóżka może mieć wpływ na Twoją kwasowość. Dzieje się tak dlatego, że jesteś bardziej podatny na rozwój refluksu kwasowego, gdy Twój żołądek znajduje się w tej samej linii co przełyk. Aby temu zapobiec, podnieś wezgłowie materaca o 10 cm - 20 cm, umieszczając kilka zwiniętych ręczników na jednym z jego końców.

3. Postaraj się schudnąć

Jak już wcześniej wspomniano, otyłość może powodować silne zakwaszenie organizmu. Dlatego ważne jest, abyś podjął niezbędne kroki, aby temu zapobiec. Zacznij od ćwiczeń co najmniej 4 razy w tygodniu i staraj się unikać głęboko smażonych, tłustych i stosunkowo niezdrowych potraw, zastępując je odpowiednią ilością błonnika, białka i zdrowych tłuszczów.

4. Odwiedź dietetyka

Jeśli doświadczasz zgagi regularnie, to jest to prawdopodobnie dobry pomysł, aby skonsultować się z dietetykiem. Pozwoli Ci on lepiej zrozumieć, które pokarmy Cię wyzwalają i pomoże Ci stworzyć dobrze zaokrąglony plan diety dostosowany do Twoich osobistych potrzeb. Modyfikacja diety nie tylko pomoże w utrzymaniu kwasowości pod kontrolą, ale także przyczyni się do zdrowej utraty wagi w dłuższym okresie czasu.

Porady jak zapobiegać/łagodzić zakwaszenie organizmu

#1 Sok Aloe Vera

Zacznij dzień od soku z aloesu, który może pomóc w uzdrowieniu jelit.

#2 Nasiona kopru włoskiego

Pij herbatę z kopru włoskiego dwa razy dziennie lub żuj 1 łyżeczkę nasion kopru włoskiego po posiłkach.

#3 Kontrola porcji

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania (poza tym, czego unikać) jest zamiana dużych posiłków na mniejsze. Pomoże to Twojemu ciału trawić jedzenie w szybszym tempie, co będzie stanowiło długą drogę w zapobieganiu kwaśnemu refluksowi.

#4 Żuj powoli i równomiernie

Prawidłowe trawienie zaczyna się w Twoich ustach. Kiedy jesz, upewnij się, że dokładnie przeżuwasz swoje jedzenie, aby uzyskać z niego pełne korzyści. Powolne i równomierne przeżuwanie pokarmu może poprawić Twoje trawienie, pomóc Ci jeść mniej i poprawić Twoje ogólne wrażenia z jedzenia.

#5 Ocet jabłkowy z cydru

Wymieszaj 1 łyżeczkę octu z jabłek w 150 ml wody i wypij ją 30 minut przed posiłkiem. Powstrzymaj się od picia wody podczas posiłków i 40-50 minut po posiłkach.

#6 Papaja i ananas

Dodaj świeżą papaję i/lub ananasa do swojego planu żywieniowego, aby wspomóc trawienie.

#7 Żywność lekkostrawna

Jedz pokarmy lekkostrawne, takie jak ryż, dal, khichdi i kleik. Powstrzymaj się od jedzenia smażonych potraw, napojów gazowanych, kofeiny, cebuli, pomidorów, cukru, pikantnych lub mocno przyprawionych potraw.

#8 Jogurt

Dodawaj probiotyczne pokarmy, takie jak twaróg lub suplementy, aby promować dobre bakterie.

#9 Ćwiczenie

Oddawaj się jakiejś formie aktywności fizycznej, takiej jak spacery, joga czy aerobik 3-4 razy w tygodniu.

#10 Luźne ubrania

Noś ubrania, w których łatwo jest oddychać. Upewnij się, że pasek w spodniach nie jest zbyt ciasny.

Niezależnie od okoliczności, zmiana nawyków żywieniowych może być dość trudna. Jednak dzięki modyfikacji diety i stylu życia, możesz nie tylko utrzymać kwasowość na dystans, ale także poczuć się zdrowszy i lżejszy niż wcześniej.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Co to jest zgaga? A. Zgaga to uczucie pieczenia, które odczuwa się w miejscu pomiędzy żołądkiem a gardłem. Jest ona spowodowana kwasowością i wymaga różnych zmian w stylu życia, aby uzyskać nad nią kontrolę. Objawowi temu często towarzyszą: kaszel, czkawka, ból gardła, nieświeży oddech, wzdęcia, zawroty głowy i/lub wymioty. P. Czy zakwaszenie można leczyć? O. Chociaż nie można wyleczyć kwasowości, takiej jak refluks żołądkowo-przełykowy, istnieje kilka leków, które można stosować, aby pomóc w radzeniu sobie z tym stanem. Możesz również zmodyfikować swoją dietę i plan treningowy lub spróbować zrzucić zbędne kilogramy. Najlepiej jest jednak skonsultować się z lekarzem i omówić możliwości leczenia. P. Czy stosowanie odpowiedniej diety jest ważne w zapobieganiu zakwaszeniu organizmu? O. Tak, jest to ważne! Twoja waga i rodzaj spożywanych pokarmów to dwie główne przyczyny kwasowości. Dlatego też, aby zapobiec częstym zgagom, ważne jest, aby odpowiednio zarządzać swoją dietą. P. Czy osoby cierpiące na nadkwasotę mają wiele objawów? A. Tak! Oprócz zgagi, osoby te doświadczają nadmiernego bekania, wzdęć i czkawki. Mogą również doświadczać nudności i dysfagii.
Tagi: refluks kwasowyprzyczyny kwasowościśrodki zaradczeobjawy kwasowościleczenie kwasowościsok z ananasa ocet jabłkowyłatwostrawne jedzeniećwiczenianasiona kopru włoskiegodomowe sposoby na kwasowośćluźne ubraniaaparapet kontrola proporcjimiękkie jedzenieczym jest kwasowośćjogurt

Autor
Komentarze (0)
Zostaw komentarz