Dieta pudełkowa dla diabetyków, cukrzyków z dostawą
Ta choroba endokrynologiczna może powodować poważne komplikacje, których można uniknąć, stosując specjalną dietę na cukrzycę. Specjalna pomoże ci poruszać się po ograniczeniach, a dość zróżnicowane menu na tydzień uwzględnia wszystkie zabronione potrawy
Korzyści dietetyczne dla cukrzyka
Cukrzyca jest chorobą endokrynologiczną, w której zaburzony jest metabolizm węglowodanów. Trzustka wydziela hormon insuliny, który jest odpowiedzialny za obniżenie poziomu cukru we krwi. Brak insuliny powoduje stan hiperglikemii - podwyższone stężenie glukozy we krwi. Ponieważ komórki otrzymują mniej glukozy, pomimo dużej jej ilości we krwi, pacjenci często odczuwają głód i osłabienie, jedzą jeszcze więcej węglowodanów, co pogarsza sytuację i prowadzi do otyłości. Takie stany należy korygować poprzez odpowiednie odżywianie, czyli zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów w celu zmniejszenia obciążenia trzustki i niepowodowania wzrostu poziomu cukru we krwi.
Tabela żywności dla diabetyków
Nowoczesne podejście do terapii polega na zmniejszeniu obciążenia węglowodanami w diecie do 5-7% oraz zwiększeniu spożycia tłuszczów roślinnych. W wyniku takiej korekty organizm otrzymuje pełną gamę pożytecznych mikro i makroelementów, bez dużej ilości węglowodanów, tym samym zmniejszając obciążenie węglowodanami i potrzebę stosowania preparatów insulinowych. Oczywiście w cukrzycy typu 1 niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie insuliny, ale rozwój cukrzycy typu 2 można zatrzymać, a nawet odwrócić.
Wcześniej diabetykom zalecano całkowite wykluczenie łatwo przyswajalnych, szybkich węglowodanów. Badania wykazały, że takie ograniczenia są dla człowieka stresujące, a stres może prowadzić do załamań, depresji. Poza tym nadal potrzebujemy cukru, bo węglowodany to energia na życie. Nie można ich zastąpić białkami i tłuszczami. Dlatego dieta dla diabetyków oparta jest na indeksie glikemicznym wszystkich pokarmów. W rzeczywistości ten wskaźnik odzwierciedla szybkość, z jaką cukier z nich jest wchłaniany do krwi. Produkty o wysokim indeksie - dżemy, ciastka, ciasta - mają wysoki współczynnik wchłaniania. Produkty o niskim indeksie mają zboża, owoce - niższe. Im wolniejsze tempo wchłaniania, tym łatwiej trzustce radzić sobie z obciążeniem. Tak więc żywność o IG do 55 jest rozkładana stopniowo i prawie nie powoduje wzrostu cukru. Istotą diety jest spożywanie w ciągu dnia większej ilości pokarmów o niskim indeksie glikemicznym oraz dawkowanie posiłków.
• Zarówno biały chleb, jak i czarny chleb to węglowodany. Jedzenie obu zwiększa poziom cukru we krwi, różnica polega tylko na szybkości. W pierwszej jest nieco więcej, w drugiej trochę mniej, więc mówimy, że dla diabetyków preferowany jest ciemny chleb - wyjaśniają endokrynolodzy.
• Owoc. Ograniczone: morele, śliwki wiśniowe, grejpfruty, pomarańcze, borówka brusznica, żurawina, brzoskwinie, jabłka, śliwki, rokitnik zwyczajny, porzeczki czerwone, wiśnie, agrest
• Warzywa. Ogórki, brokuły, groszek zielony, kalafior, sałata, zioła, cukinia, papryka zielona, pieczarki
• Produkty mleczne. Niskotłuszczowe mleko, twarożek, produkty mleczne, niektóre niskotłuszczowe sery
• Soja, fasola, groszek, soczewica, kasza gryczana, płatki owsiane, pęczak, okazjonalnie makaron
• Mięso i ryba. Chuda wołowina, indyk, kurczak, królik, biała ryba
Czego nie możesz zjeść
Przy cukrzycy typu 1 można zjeść prawie wszystko, ale trzeba liczyć jednostki chleba i wstrzykiwać insulinę. Po drugie, nawet przy cukrzycy typu 2, w której dieta odgrywa rolę, możesz jeść różnorodne pokarmy, ale powinieneś starać się ograniczyć szybkie węglowodany. I oczywiście stopień ograniczenia niektórych produktów zależy od działalności człowieka. Jeśli uprawiasz sport, potrzebujesz więcej węglowodanów niż pracownicy umysłowi.